Programlar

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Programı

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Programının amacı, ilgili alanda gelişen mühendislik ve teknolojiler kapsamında dünyadaki teknolojilere uygun olarak elektrik-elektronik mühendislerini yetiştirmek ve onların uluslararası ve ulusal şirketlerde tasarım mühendisi, test mühendisi, proje mühendisi olarak uzmanlaşmalarına bağlı olarak ta ileride yönetici adayı ve yönetici olarak görev almalarını sağlamaktır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Programı öğretimi, teorik bilgileri, güncel ve pratik deneyimlerle birleştirerek öğrencilere aktarabilen çok yönlü, konusunda uzman, nitelikli ve seçkin bir öğretim kadrosu tarafından gerçekleştirilmektedir.

Program, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Programında yer alması gereken tüm güncel ve temel konuları içermekte, bunların büyük çoğunluğunu seçmeli ders olarak yüksek lisans öğrencilerine sunmaktadır. Elektrik-Elektronik Mühendisliği yüksek lisansına sahip kişiler, esas mesleklerinin yanında, genelde aldıkları matematik alt yapı ve kazandıkları analitik düşünce sistematiği ve iş disiplinleri ile kuruluşlarında kaynakların yönetilmesinden başlayarak, proje yönetimlerinin dengeli dağılmasından, etkin kullanımından ve uzmanlar arasındaki işbirliğinin kurulmasından da sorumludur. Bir örgütün kendi özgün uğraşları yanında, farklı alanlardaki uzmanlarla yönetim arasında bir köprü gibi iletişim görevi de yaparlar. Bunun yanında kuruluşunun elektrik - elektronik alanındaki iş ve proje tasarımı, süreçlerin tanımı, geliştirme, Ar-Ge, iş ölçümü, malzeme yönetim, üretim planlaması ve kontrolü, kalite kontrol ve iş bilimi, satış ve pazarlama alanlarında çalışabilir. Elektrik-elektronik mühendisleri son yıllarda, yenilenebilir enerji kaynakları, enerji verimliliği, bina elektrifikasyonu, elektrikli ulaşım sistemleri, elektrikli arabaların tasarım ve üretim sistemlerinde yeni iş alanları bulmaya başlamışlardır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Programını;

Lisans eğitimlerini Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektrik Teknik Öğretmenliği, Elektronik Teknik Öğretmenliği alanlarında tamamlamış olan kişiler,

Tezli yüksek lisans için ALES sayısal puan türünden en az 55 puanı olan kişiler (Tezsiz yüksek lisans için ALES puanı gerekli değildir)

Yukarıda belirtilen alanlardan mezun olup akademik yaşama katılmak ve kariyer yapmak isteyenler seçebilir. Tezli yüksek lisans programı akademik kariyer yapmak isteyenler için daha uygunken, tezsiz yüksek lisans programı daha çok iş dünyasında çalışıp elektrik-elektroniği mühendisliği alanlarında bilgisini artırmak isteyen adaylar için daha uygundur.

 Kampüs Bilgisi 5. Levent

Anabilim Dalı Başkanı Mesajı

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Programımız, teorik bilgileri, güncel ve pratik deneyimlerle birleştirerek öğrencilere aktaran, çok yönlü, konusunda uzman, nitelikli, deneyimli bir öğretim üyesi kadrosunca yürütülmektedir.

Programımızın amacı; öğrencilerimizin, lisans eğitimlerinde edinmiş oldukları temel mesleki bilgilerin üzerine yeni bilgiler eklemek, ilgi duyulan alanlarda kendilerini geliştirme ve güncel gelişmeleri yakından takip edebilmelerini sağlamak, gelişen mühendislik ve teknolojiler kapsamında dünyadaki teknolojilere uygun olarak yetişmelerine katkıda bulunmak, seçtikleri alanda uzmanlaşmalarını sağlamaktır.

Programımız, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Programı’nda yer alması gereken tüm temel ve güncel konuları içermekte, bunların büyük çoğunluğunu seçmeli ders olarak yüksek lisans öğrencilerine sunmaktadır. Elektrik-Elektronik Mühendisliği yüksek lisansına sahip kişiler, esas mesleklerinin yanında, genelde aldıkları matematik alt yapı ve kazandıkları analitik düşünce sistematiği ve iş disiplinleri ile kuruluşlarında kaynakların yönetilmesinden başlayarak, proje yönetimlerinin dengeli dağılmasından, etkin kullanımından ve uzmanlar arasındaki işbirliğinin kurulmasından da sorumludurlar. Bir kuruluşun kendi özgün uğraşları yanında, farklı alanlardaki uzmanlarla yönetim arasında bir köprü gibi iletişim kurma görevi de yaparlar. Bunun yanında kuruluşunun elektrik-elektronik alanındaki iş ve proje tasarımı, süreçlerin tanımı, geliştirme, Ar-Ge, iş ölçümü, malzeme yönetimi, üretim planlaması ve kontrolü, kalite kontrol ve iş bilimi, satış ve pazarlama alanlarında çalışabilirler.

Tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarımız; iş dünyasında çalışıp, Elektrik-Elektronik Mühendisliği alanında bilgisini artırmak, kendilerinde ve iş hayatında farkındalık yaratmak isteyen, bu alan veya diğer alan mezunları için, hedeflerine ulaşma yolunda önemli katkılar sunmaktadır. Lisans eğitimlerini Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Teknik Öğretmenliği alanlarında tamamlamış olan kişiler,  Tezli Yüksek Lisans Programımızı seçerek, ayrıca akademik yaşama katılmak ve kariyer yapmak olanağına da sahip olabilmektedirler.

Siz eğitim tutkunlarını, en yeni, en güncel teknolojileri konu alan ve bu yönde sizlere katkı sunacak olan yüksek lisans programlarımızda aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağız. 

Dr. Öğr. Üyesi Soner ÖZGÜNEL

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans Programı Anabilim Dalı Başkanı