Programlar

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Uygulamalı Matematik Yüksek Lisans Programı

Anabilim Dalı Başkanı Mesajı

Uygulamalı matematik, matematiğin belirli alanlarda uygulanan pratik yöntemleriyle ilgilenen çok özel bir dalıdır. Bu yüksek lisans programına kayıt olan öğrenciler matematiğin bilgisayar bilimi, endüstri, işletme, mühendislik ve temel bilimler gibi farklı alanlarla nasıl ilişkilendirildiği gibi konular üzerinde çalışmayı bekleyebilirler. Ayrıca matematik kurallarını matematik modellerini çalışarak ve formüle ederek gündelik problemlere de; mesela ekonomi ile ilgili sorulara cevap verecek şekilde uygulamayı öğrenebilirler. Matematiksel ve hesaplama araçlarının ilgili alanlarda zorlayıcı sorunların çözümünde kullanımları üzerine de odaklanarak uygulamaları öğrenebilirler. Öyle ki ekolojik modellemeden, elektromanyetik teoriye, robotikten meteorolojiye, uygulamalı matematikte araştırma alanları, matematikte teorik çalışmanın ötesine geçen çeşitliliktedir.  İstatistiksel analiz gibi öğrenme ilkelerine ek olarak, gelecekteki kariyer ve yaşamları için tamamen önemli olan problem çözme ve organizasyon becerilerini genişletmeyi bekleyebilirler.

Uygulamalı Matematik Yüksek Lisans programının bir avantajı, çok çeşitli kariyer seçenekleri sunması ve pratik bir çalışma alanı olanağı sağlamasıdır. Mühendis, kimyager, biyolog ve laboratuar araştırmacılarının kariyerlerini tamamlamaya yöneliktir. Bu derece ile endüstriyel geliştirme ve araştırmada; bilgisayar bilimcisi, istatistikçi, operasyon yöneticisi veya matematiksel ekonomist olarak iş bulabilirsiniz. Öyle ki yüksek teknoloji endüstrileri, telekomünikasyon, yazılım geliştirme, finansal kurumlar veya sigorta şirketleri bunların arasında yer alır. Buna ek olarak, eğitim odaklı öğrenciler, matematiğin temel ve eğitim yönlerine odaklanan derslerle programı tamamlayabilirler.

Uygulamalı Matematik Yüksek Lisans programı mezunları matematiğin yanı sıra ekonomi, teknoloji ve doğa Bilimleri alanlarında doktora programlarına başvurabilirler, özellikle matematiksel yeterliklerinin sağlam bir arka plan gerektirdiği bölümlere başvurular gerçekleştirebilirler.

Haliç Üniversitesi’nde Uygulamalı Matematik Yüksek Lisans programına kayıt olmanın en önemli nedenlerinden biri, Matematik lisans programı mezunu olmamanız durumunda  Bilimsel Hazırlık okuyarak, alanınıza yönelik bilgilerinizi geliştirirken; altyapınızı da sağlamlaştırırsınız. Bunun yanı sıra, alanında uzman ve dinamik akademik kadrosunun yardımı ile seçeceğiniz dersleri en ince ayrıntılarına kadar öğrenip; program süresince bu bilgilerinizi yorumlayarak akademik çalışmalara sizler de başarmış olacaksınız.  Haliç Üniversitesi Uygulamalı Matematik programı ile sizleri parlak bir gelecek bekliyor.

Prof. Dr. Ömer OĞUZ

Uygulamalı Matematik Yüksek Lisans Programı Anabilim Dalı Başkanı

 Kampüs Bilgisi  5. Levent